سلامت

کنترل سلولهای مغز در علم ژنتیک

سلولهای مغز با استفاده از ژنتیک نوری؛ کنترل می‌شود

کنترل سلولهای مغز در علم ژنتیک
کنترل سلولهای مغز در علم ژنتیک

محققان از طریق ژنتیک نوری (Optogenetics) می‌توانند با استفاده از یک فرآیند گام‌به‌گام کشف کنند که مدارهای مغزی مطالعه شده، کدام رفتار را کنترل می‌کنند و در زمان بیماری چه مشکلی پیش می‌آید.

به گزارش  رهانیوز؛ پژوهشگران از علم ژنتیک نوری استفاده کرده‌اند تا با نشان دادن این نکته که در بسیاری از موارد حافظه خودش سالم است اما سیستم بازیاب مختل شده، خاطرات فراموش شده را بازیابی کنند.

این علم همچنین توانسته است در موشهایی که به بیماری پارکینسون مبتلا هستند، راه رفتن غیرمتعادل را برطرف کند.

امسال نیز پژوهشگران با استفاده از ژنتیک نوری برای اولین بار تلاش خواهند کرد تا بینایی را به افراد نابینا بازگردانند.

محققان با استفاده از ژنتیک نوری (Optogenetics) و به کمک قرار دادن کلید روشن ـ خاموش در سلولهای مغز، توانسته‌اند این سلولها را به صورت انتخابی فعال یا غیرفعال تا از این طریق رفتار موجودات زنده را کنترل کنند.

پژوهشگران در حال حاضر نیز با استفاده از این روش بر روی بازگرداندن بینایی به افراد نابینا کار می‌کنند؛ این اقدام فناورانه برای نخستین بار توسط پروفسور گرو مایزنباک از دانشگاه آکسفورد به انجام رسید.

این کار به دانشمندان اجازه می‌دهد تا سلولهای عصبی را به‌صورت انتخابی فعال یا غیرفعال و مشاهده کنند که برای مثال رفتار کرمهای میوه یا موشها چگونه تغییر می‌کند.

محققان از این طریق می‌توانند با استفاده از یک فرآیند گام‌به‌گام کشف کنند که مدارهای مغزی مطالعه‌ شده کدام رفتار را کنترل می‌کند و در زمان بیماری چه مشکلی پیش می‌آید.

ژنتیک نوری که از نورشناسی و مطالعه ژنتیک تشکیل‌شده، نشان داده است که کدام سلول عصبی ما را بیدار و نیز در آشکار ساختن چگونگی برنامه‌ریزی دوباره سیستم پاداش مغز (گروهی از ساختارهای عصبی مرتبط با تغییر رفتار انسانها یا حیوانات) به ما کمک می‌کند.

منبع
تسنیم
برچسب ها
نمایش بیشتر

مطالب مشابه

بستن