اپلیکیشن iOS آیفونبرنامه اندرویدتکنولوژیسخت افزارکامپیوترموبایلنرم افزار

حمله بد افزار ریپر به دستگاه های الکترونیک سراسر جهان

به گزارش رهانیوز، این بد افزار به سرعت در حال گسترش است و تاکنون بیش از یک میلیون دستگاه را در دنیا آلوده کرده است.

کارشناسان امنیت سایبری به تازگی بد افزار بات نت (botnet) جدیدی را شناسایی کرده اند که به سرعت در حال گسترش است و بیش از یک میلیون دستگاه را در دنیا آلوده کرده است. 
این بد افزار از بد افزار میرای که در سال ۲۰۱۶ باعث آلودگی‌های گسترده‌ای در آمریکا و کشور‌های دیگر شد پیچیده‌تر و خطرناک‌تر است.
هشدار مرکز ماهر در خصوص نوع جدیدی از باج افزار خطرناک با زمینه فارسی در فضای سایبر کشور
بررسی های مرکز ماهر نشان می دهد که باج افزاری موسوم به TYRANT با الهام از یک باج افزار متن باز در فضای سایبری منتشر شده است که از صفحه باج خواهی به زبان فارسی استفاده می کند و طبیعتا برای هدف قرار دادن کاربران فارسی زبان طراحی شده است. این باج افزار در محیط سیستم عامل های ویندوزی عمل می کند .تا این لحظه تقریبا فقط نیمی از آنتی ویروس‌های معتبر، قادر به شناسایی این بدافزار هستند.
این باج افزار با قفل کردن دسترسی به سامانه های قربانی و رمزنمودن فایل های سیستم ، اقدام به مطالبه 15 دلار باج به شکل ارز الکترونیکی نموده و از بستر غیر قابل پیگیری ‍‍‍تلگرام (Ttypern@) و ایمیل(rastakhiz@protonmail.com) برای برقراری ارتباط با قربانی و بررسی پرداخت باج، استفاده می‌نماید.
در گزارش های واصله، روش انتشار این باج افزار استفاده از پوشش فیلترشکن سایفون بوده و از طریق شبکه های اجتماعی با فریفتن کاربران، آنها را تشویق به دریافت و اجرای فایلی اجرایی با ظاهر سایفون می کند که در حقیقت حاوی بد افزار می باشد. البته با توجه به ماهیت حمله، استفاده از دیگر روش های مرسوم برای توزیع این بد افزار، از جمله پیوست ایمیل، انتشار از طریق وب سایت آلوده یا RDP حفاظت نشده نیز محتمل است.روش انتقال باج که این باج افزار از آن استفاده می کند، Web money می‌باشد و سازنده باج افزار، مدت 24 ساعت فرصت برای پرداخت باج، در نظر گرفته است. همچنین به منظور راهنمایی قربانی، آدرس تعدادی از وب سایت های فارسی ارایه کننده این نوع از ارز الکترونیکی توسط باج افزار معرفی می شوند.
تحلیل‌های اولیه نشان می‌دهد که احتمالا این نسخه اول یا آزمایشی از یک حمله بزرگتر باشد چرا که با وجود مشاهده شدن کدهای مربوط به رمزگذاری فایل ها، گاهی باج افزار موفق به رمزگذاری فایل های قربانی نمی شود و از آن مهمتر اینکه با وجود ایجاد تغییرات بسیار در رجیستری سیستم قربانی، موفق به حفظ قابلیت اجرا در زمان پس از ریستارت کردن سیستم نمی گردد. با این وجود به نظر نمی رسد که تا کنون از محل این باج افزار خسارت قابل توجه ای ایجاد شده باشد.
راهکار های پیشگیری:
1- از دریافت فایلهای اجرایی در شبکه های اجتماعی و اجرای فایلهای ناشناخته و مشکوک پرهیز شود.
2- از دانلود و اجرای فایل‌های پیوست ایمیل‌های ناشناس و هرزنامه‌ها خودداری شود.
3- دقت ویژه در به روزرسانی دایم سیستم عامل و آنتی ویروس
4- دقت ویژه در پرهیز از استفاده از دسترسی راه دور و در صورت عدم امکان حذف دسترسی راه دور و رعایت دقیق تمهیدات امنیتی
5- عدم استفاده از مجوز دسترسیAdministrator بر روی سیستم‌های کاربران سازمان
برچسب ها
نمایش بیشتر

مطالب مشابه

بستن